FAQ

Proč jste projekt vymysleli a spustili?

Protože třídit a recyklovat plechovky má smysl. Planetu máme jenom jednu a tohle je další z mnoha způsobů, jak ji chránit. Každá plechovka se počítá. Stejně jako každý plast, který neskončí v moři.

Proč bychom měli recyklovat plechovky? Nebude lepší se od nich odklonit a vše balit do plastu nebo skla? Ty už třídíme a recyklujeme.

Protože když se plechovky třídí a recyklují, tak jsou nejekologičtějším obalem. Jejich recyklace je totiž bezztrátová. To nám plast ani sklo natož papír nemohou nabídnout. 

Co znamená bezztrátová recyklace?

To znamená, že při recyklaci nedochází k žádným ztrátám zdrojové suroviny. Plechovku prostě zrecykluješ jedna k jedné. Dopiješ nápoj, vyhodíš plechovku do speciálního kontejneru a v recyklačním centru z ní udělají plechovku novou. Jedna k jedné.

Jak dlouho trvá recyklační proces?

Od vyhození prázdné plechovky do koše to trvá přibližně 8 týdnů, než piješ z nové plechovky, která vznikla z tvé staré vyhozené.

Proč v Česku plechovky už dávno nerecyklujeme a museli jste s tím přijít až vy?

Popravdě řečeno – nevíme. V Evropě je to vcelku běžné. Asi máme líné instituce nebo se na to holt nějak zapomnělo. To už teď ale není podstatné. Důležité je teď s okolím o recyklaci plechovek mluvit a třeba se do boje proti nerecyklování zapojit podpisem naší petice. Najdeš ji tady www.wiaca.org

Kolik v Čechách ročně vypijeme plechovek?

Přesné číslo nikdo pořádně nezná, ale počet emitovaných plechovek je rozhodně v milionech, spíš desítkách milionů kusů ročně. 

Čeho chcete vlastně projektem dosáhnout?

Chceme nastartovat veřejnou debatu a zvýšit zájem a poptávku lidí o recyklaci plechovek. Protože s ní už konečně musíme začít. V Evropě recyklují více jak polovinu všech nápojových plechovek. Když to zvládnou oni, tak proč ne my?

Kdo všechno je v asociaci, která projekt realizuje?

Jsou v ní dva výrobci vína v plechovkách a jeden výrobce nealkoholických nápojů. Všechny je najdeš napsané na našich stránkách www.wiaca.org

Co bych měl udělat nebo změnit, když tebe/vás chci ve snažení podpořit?

Určitě o recyklaci plechovek mluv se svým okolím a použij sociální sítě pro šíření této myšlenky mezi svými blízkými. Dále určitě kupuj produkty, které ti recyklaci umožňují. A v neposlední řadě můžeš podepsat naši petici, která požaduje, aby se všichni emitoři plechovek začali podílet na recyklaci plechovek v České republice. Petici najdeš tady www.wiaca.org. A taky můžeš asociaci finančně podpořit – taktéž na webových stránkách www.wiaca.org.

Kolik #replechuj pointů celkově existuje a kde je může veřejnost najít?

Na stránkách máme interaktivní mapu, kde můžeš najít nejbližší #replechuj point. Prozatím jich je v republice 29.

Kolik recyklačních košů jste celkově rozmístili? Kolik jich plánujete ještě rozmístit? Jaký bude v budoucnu jejich celkový počet?

Recyklačních košů je aktuálně rozmístěných 61, ale do konce roku se chceme dostat na stovku košů po celé republice.

Jste ochotni do asociace přibrat i další členy? Jaké budou muset splnit podmínky?

Ano, ochotní rozhodně jsme. Podmínky, které musí splňovat každý člen asociace jsou vypsané v našem kodexu, který si může kdokoliv přečíst na našich stránkách www.wiaca.org.

Co a kdy hodláte udělat s peticí, pod kterou sbíráte podpisy?

Jakmile budeme cítit, že se pod ni podepsalo dostatečně velké množství lidí a petice tak bude dostatečně silná a validní, aby ji autority nemohly jen tak přehlédnout. Pak ji předáme patřičným institucím.

Proč přicházíte s recyklací až nyní? Proč už dávno nerecyklujete?

Prodejem vína v plechovkách se v Čechách zabýváme teprve rok, Smarty je na trhu se svými výrobky jen o něco déle, takže s odpovědnou recyklací přicházíme vlastně velmi brzo a na trhu dokonce jako první. Jen projekt připravit a zprocesovat trvalo přibližně čtyři měsíce.

Jak velkou investici pro vás start s recyklací plechovek znamená?

Čistá finanční investice se zatím pohybuje v řádech několika tisíc korun, ale časová investice všech lidí, kteří se do projektu zapojili má hodnotu stovek tisíc korun. Velkou investici finančních prostředků ale bude do budoucna představovat vyplácení zálohy na plechovku, která činí jednu korunu za každou plechovku. Ta půjde čistě z našich peněz, konkrétně z naší marže. Nezanedbatelné finance budeme muset také použít na odvoz plechovek do zahraničního recyklačního centra.

Pokud by náš projekt chtěl někdo finančně podpořit, může to udělat na stránkách asociace www.wiaca.org.

Jak velkou zálohu budete na plechovky dávat?

Záloha je v hodnotě 1 Kč na jakoukoliv plechovku z portoflia produktů, které se do projektu zatím zapojili. Tato záloha jde čistě z našich peněz, konkrétně z naší marže na produktu. Dobrovolně jsme se tedy ve prospěch nastartování recyklace plechovek v ČR vzdali jedné koruny, kterou bychom na každé prodané plechovce vydělali.

Kolik influencerů se do projektu zapojilo?

Celkově 31 z mnoha různých oblastí.

Jaké firmy a partneři se do projektu zapojili?

Jejich kompletní seznam je veřejný na webové stránce asociace www.wiaca.org. Patří mezi ně například společnosti CinemaCity, Yes&Yes, Ulož.to, ale také mnoho jednotlivců, kteří pracovali na webových stránkách, vizuálech, rozvozu košů nebo textech.

Proč jste do asociace přibrali i drink Smarty, když není výrobcem vína v plechovkách, což avizuje název vaší asociace?

Původně byla asociace myšlená jen pro prodejce vína v plechovkách. Nicméně Smarty se již dříve tematikou ochrany životního prostředí zabýval, takže dávalo smysl ho s nabídkou zapojení do projektu oslovit. Hlavním cílem projektu je nastartovat veřejnou debatu o nutnosti recyklace plechovek, takže čím více zapojených emitorů plechovek, tím lépe. A každá zrecyklovaná plechovka se počítá.

Název asociace je pak pro nás i Smartyho vzhledem k poslání projektu vlastně kosmetický detail.

Co když se k vám nikdo další z trhu nepřidá? Co když ve svém snažení osamoceni? Budete plechovky recyklovat i třeba za pět let?

Pokud se k nám nikdo nepřidá, tak to něco vypovídá o aktérech na našem trhu i naší společnosti. Celý civilizovaný a vyspělý svět recyklaci a nakládání s odpady řeší a společenská odpovědnost firem vůči životnímu prostředí v tom hraje klíčovou roli.

Co bude za pět let nejsme schopni říct, ale doufáme a věříme, že za pět let bude recyklace plechovek v ČR standardem pro všechny. Náš projekt má smysl a přestat se snažit o zlepšení společnosti by znamenalo rezignovat na naše základní hodnoty. Přestat nehodláme a nechceme.

Co by podle vás nejvíce pomohlo na cestě k lepší recyklaci plechovek v ČR?

Zásadním krokem kupředu by bylo vybudování specializovaného recyklačního centra na nápojové plechovky nebo zavedení celorepublikové zálohy na nápojové plechovky.

Kolik plechovek ročně emitujete?

Přesné číslo nelze říct, jelikož závisí na aktuálních prodejích, které se liší, ale pohybujeme se řádově v nižších stovkách tisíc kusů plechovek ročně.

Budete lidem umožňovat do vašich košů vhazovat i plechovky od jiných nápojů či piva?

Rozhodně ano. Samozřejmě však nemáme kapacity na to, aby do našich košů začali lidé vyhazovat všechny nápojové plechovky, které vypijí. Pokud by tak veřejnost začala naše koše využívat, tak se budeme muset zamyslet, jak takovou situaci vyřešíme a pravděpodobně bychom důrazně žádali další výrobce na trhu, aby se k našemu projektu aktivně připojili.

Každopádně pokud na některý z #replechuj pointů přijde člověk s několika plechovkami od piva, které chce vytřídit, tak ho určitě obsluha místa neodežene ani neodmítne. Naopak. Zálohu však dostane pouze za plechovky produktů, které jsou do projektu oficiálně zapojené.

Do projektu se aktivně zapojili

Partneři projektu

Tento web používá ke správnému fungování soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Zavřít Více informací